Fife Festival of Music

Shop

Results 2007

No. Class Title Winner
 
Friday 2nd February
The Concerto Class: In the back row, from left, adjudicators Havilland WiIlshire and Kenneth Blackwood are separated by pianist Ian Roy (North Queensferry). In the front row are: violinists Michael McKeown (Carnock), Claire Field (Ceres) and Catriona Brown (Cupar), oboist and winner Alasdair Hill (Gauldry) holding the Fife Sinfonia Trophy and violinist Katy Holligan (Cupar). Click on the picture for an enlargement.
 
101 Concerto Class Alasdair Hill, Gauldry
502 Brass (Introductory) Craig Stephen, Dunfermline
562 Brass Band Instruments (Introductory) Roisin Cafferkey, Milton of Balgonie
563 Brass Band Instruments (Elementary) Hannah Higgins, Kirkcaldy
564 Brass Band Instruments (Intermediate) Hazel Cameron, Milton of Balgonie
511 French Horn (Elementary) Briony Leslie, Kirkcaldy
512 French Horn (Intermediate) Catherine Lockhart, Lochgelly
311 Piano (Introductory) Connor Wilcox, Burntisland
312 Piano (Elementary) Kirsty MacDonald, Dalgety Bay & Sarah Fleming, KInghorn - 1st Equal
321 Piano Duet (Introductory) Catherine Valis and Joanne Mills, both Tayport
322 Piano Duet (Elementary) Mairi Rolland and Lucy Stewart, both Largo
531 Trombone (Elementary) Innes Robertson, Glenrothes & Kyle Startup, Dunfermline - 1st Equal
521 Trumpet (Elementary) Natashia Melville, Lochgelly
522 Trumpet (Intermediate) Leona Smith, Kirkcaldy & Duncan Primrose, Cowdenbeath - 1st Equal
 
Thursday 1st February
The Young Singers (21 & Under) Recital Class: back row - Paul Grant (Edinburgh), Carla Chiappa (Dunfermline), Abbie Phillips (Glenrothes), adjudicators Marilyn Smith and Wilma McDougall; front row from left - Fiona Hunnisett (Glenrothes), winner Fiona Wilkie (Falkland) holding the Elizabeth Kinnear Memorial Award and Martha Hayward (Kirkcaldy). Click on the picture for an enlargement.
 
203 Young Singers (21 & Under) Recital Class Fiona Wilkie, Falkland
551 Brass (Advanced) Douglas Russell, Lochgelly
565 Brass Band Instruments (Advanced) Kim McCathie, Lochgelly
925 Brass Ensemble Madras College, St. Andrews
761 Percussion (Intermediate) Amy Weatherup, Crossgates
762 Percussion (Elementary) Claire Thomson, Dunfermline
703 Percussion Duets (Tuned) Lauren Nolton & Amy Weatherup, both Inverkeithing
704 Percussion Duets (Untuned) Lauren Nolton & Amy Weatherup, both Inverkeithing
571 Primary School Brass Ensemble Donibristle PS, Dalgety Bay
944 Secondary School Brass Ensemble (Orchestral / Brass Band) Inverkeithing High School
711 Snare Drum (Advanced) Lauren Nolton, Dalgety Bay
532 Trombone (Intermediate) Neil Blackadder, Rosyth
741 Tuned Percussion (Advanced) Jennifer Hall, Lochgelly
 
Wednesday 31st January
Kirsty Kelly (Kinghorn) receives The Cantabile Quaich from Adjudicator Marilyn Smith after winning the Over 21 Recital Class. Click on the picture for an enlargement.
 
202 Recital Class: Over 21 Kirsty Kelly, Kinghorn
225 Female & Male Vocal: 18 & under Charlotte Whittle, Lundin Links
226 Female & Male Vocal: Adult Marjorie Towler, Windygates
227 Female Vocal Kirsty Kelly, Kinghorn
112 Chamber Music The Eden Quartet, Cupar
946 Secondary School Wind Band Madras College, St. Andrews
682 Solo Guitar (Introductory) Ross Hunter, Kingskettle
683 Solo Guitar (Elementary) James Wright, St. Andrews
671 String Ensemble Balwearie High School, Kirkcaldy
611 Violin (Elementary) Joanna Stark, Tayport & Lucy West, Burntisland - 1st Equal
 
Tuesday 30th January
 
221 Female Vocal: 13 & under Katherine Skene, Largoward and Morgan Wilcox, Burntisland - 1st Equal
223 Female Vocal: 15 & under Carla Chiappa, Dunfermline
222 Male Vocal: 13 & under Kieran Wilson, Kirkcaldy
224 Male Vocal: 15 & under Rory MacLeod, Ceres
211 Opera Jean Fraser, Ceres
213 Oratorio Len Kidd, Glenrothes
241 Scots Songs: 15 & under Victoria Robertson, Ladybank
242 Scots Songs: 18 & under Steven Mackie, Kirkcaldy
251 Vocal Duet: 18 & under Steven Mackie, Kirkcaldy & Abbie Phillips, Glenrothes and Martha Hayward, Kirkcaldy & Fiona Wilkie, Falkland - 1st Equal
261 Vocal Ensemble Beath Senior Girls, Cowdenbeath
923 Primary School String Ensemble Star Primary School
803 Female Voice Choir Beath High School, Cowdenbeath
931 Secondary School Junior Choir (S1-3) Balwearie High School, S2, Kirkcaldy
933 Secondary School Junior Choir (S1-3) Scots Songs Beath High School, Cowdenbeath
934 Secondary School Junior Choir (S1-3) Hymn/Religious Song Singing Beath High School, Cowdenbeath
935 Secondary School Senior Girls' Choir Beath High School, Cowdenbeath
936 Secondary School Senior Choir (Mixed Voice) Balwearie High School, Kirkcaldy
 
Monday 29th January
 
801 Adult Choir S.A.T.B. Dunfermline Choral Union
442 Bassoon (Intermediate) Katie Watson, Dalgety Bay
632 Cello (Intermediate) Elisabeth Flett, Tayport and Rory MacLeod, Ceres - 1st Equal
411 Flute (Elementary) Laura Howard, Dalgety Bay
412 Flute (Intermediate) David Wood, Leslie
422 Oboe (Intermediate) Rhiannon Bates, Crail
484 Recorder (Intermediate) Elisabeth Flett, Tayport
451 Saxophone (Elementary) Annaleigh Milne, Dalgety Bay
452 Saxophone (Intermediate) Conor Reed, Lochgelly
651 Strings (Advanced) Fraser Keddie, Cowdenbeath
664 String Duet (Advanced) Philippa Turnbull & Sarah Michie, both Cupar
612 Violin (Intermediate) Tammy Kazziha, Oakley
402 Woodwind (Introductory) Jennifer Watson and David Ball, both Dalgety Bay - 1st Equal
911 Primary School Choir Buckhaven Primary School
912 Primary School Choir (Scots Songs ) McLean Primary School, Dunfermline
913 Primary School Choir (Hymn/Religious Song Singing) Townhill Primary School, Dunfermline
945 Secondary School Orchestra Inverkeithing High School
942 Secondary School String Orchestra Inverkeithing High School
 
Friday 26th January
 
603 Scots Fiddle Elisabeth Flett, Tayport
652 Strings Open David Grubb, East Wemyss
663 String Duet Intermediate Amy Cunningham & Karen McKay, both Star
661 String Duet Introductory Sadie-Joy Malan & Ethan Robson and Morgan Wilcox & Amy Thompson, all Burntisland - 1st Equal
622 Viola Intermediate Catriona Stirling, St. Andrews and Kevin Stirling, Glenrothes - 1st Equal
214 Gilbert & Sullivan Jean Fraser, Ceres
215 Light Opera/Musicals: 18 & under Rory MacLeod, Ceres
216 Light Opera/Musicals: Adult Jean Fraser, Ceres
228 Male Vocal Sandy Brown, Glenrothes
243 Scots Songs: Adult Sandy Brown, Glenrothes
252 Vocal Duet Adult Eleanor Hubbard, Kirkcaldy & Patricia Hamilton, Glenrothes
 
Thursday 25th January
 
631 Cello Elementary Lyndsey Wilson, Wormit
604 Strings Introductory Fraser McCallum, Cupar and Bethany Cunningham, Star - 1st Equal
662 String Duet Elementary Nicola Learmonth & Joanna Stark, Tayport and Paul Duddy & Douglas Rennick, Glenrothes - 1st Equal
621 Viola Elementary Nikki Grubb, East Wemyss
 
Wednesday 24th January
 
431 Clarinet Elementary Kevin Moore, Lochgelly
432 Clarinet Intermediate Christopher Curry, Limekilns
313 Piano Intermediate David Birrell, St. Andrews and Helen Crombie, Wormit - 1st Equal
314 Piano Advanced Claire Owen, Newport-On-Tay
315 Piano Open Ian Roy, North Queensferry
323 Piano Duet Intermediate Sarah Howe, Newport & Helen Crombie, Wormit
324 Piano Duet Advanced Alison Miller & Lucy Miller, both Lundin Links
461 Woodwind Advanced Mark Robertson, Kirkcaldy
462 Woodwind Open Alasdair Hill, Gauldry
471 Woodwind Ensemble Open Lochgelly High School
922 Primary School Recorder Ensemble Any Combination Limekilns Primary School
921 Primary School Recorder Group Descant Recorder Limekilns Primary School

Share this!