Fife Festival of Music

Shop

Results 2012

No. Class Title Winner
 
Friday 10th February
 
Pianist, Laura Newey, flanked by Adjudicators Bryan Allen (left) and John Leitch, and by other competitors Rhiannon Bates, oboe, and Lewis White, guitar, holds the Glen More Trophy as winner of the Concerto Class. Click on the picture for an enlargement.
 
101 Concerto Class Laura Newey, Arncroach
 
Thursday 9th February
 
Nicola Ferguson, Winner of the Elizabeth Kinnear Memorial Award for the Young Singers Recital class is pictured along with adjudicators Christopher Underwood (left) and Ian Darling. Click on the picture for an enlargement.
 
203 Young Singers Recital Class: 21 & under Nicola Ferguson, Kirkcaldy
202 Recital Class: Over 21 Katy MacLean, Windygates
223 Female & Male Vocal: 15 & under Sophie Penman, Kirkcaldy
241 Scots Songs: 15 & under Leah Duncan-Karrim, Kingseat
712 Snare Drum (Open) Jordan Waddell, Aberdour
761 Percussion (Elementary) Matthew Kennedy, Dalgety Bay
 
Wednesday 8th February
 
211 Opera Natalie O'Reilly, Cowdenbeath
242 Scots Songs: 18 & under Amy Wallace, Lochgelly
251 Vocal Duet: 18 & under Aimee Izatt / Emma McFarlane, both Kirkcaldy
504 Brass (Intermediate) Adam Garrow, Dunfermline
505 Brass (Advanced) Ross Bahlaj, Lochgelly
611 Violin and Viola (Introductory) Rachel Maver, Cowdenbeath
641 String Duet (Introductory) Lucie Jones / Leah Cooper, both Kirkcaldy
703 Percussion Duet (Tuned) Jordan Waddell, Aberdour / Owen Forrest, Dunfermline
741 Tuned Percussion (Advanced) Sam Ashton-Jones, Dunfermline
742 Tuned Percussion (Open) Aileen Rae, Crossford
762 Percussion (Intermediate) Elinor Thomson / Katie Wood, both Dunfermline
 
Tuesday 7th February
 
112 Chamber Music Sophie & Co, Tayport
261 Vocal Ensemble Colla Voce, Kirkcaldy
603 Scots Fiddle (Competitive) Calum Johnston, Perth
612 Violin and Viola (Elementary) Farah Fawcett, Newport-on-Tay
621 Cello and Double Bass (Introductory) Lewis MacPherson, Markinch
622 Cello and Double Bass (Elementary) Jenna Downie, Kirkcaldy
623 Cello and Double Bass (Intermediate) Brodi Orkney, Baintown & Cara Dunion, Markinch (joint)
642 String Duet (Elementary) Jodie Horsburgh / Sophie Clunie, both Kinghorn
931 Secondary School Junior Choir (S1-3) Beath HS, Cowdenbeath
933 Secondary School Junior Choir (S1-3) (Scots Songs) Beath HS, Cowdenbeath
934 Secondary School Junior Choir (S1-3) (Hymn/Religious Song Singing) Beath HS, Cowdenbeath
935 Secondary School Senior Girls' Choir Lohcgelly HS, Lochgelly
936 Secondary School Senior Choir (Mixed Voice) Balwearie HS, Kirkcaldy
 
Monday 6th February
 
213 Oratorio Bryan McGlashan, Thornton
221 Female & Male Vocal: 13 & under Louise Wallace, Kirkcaldy
227 Female Vocal Marjorie Towler, Windygates
243 Scots Songs: Adult Patricia Hamilton, Glenrothes
252 Vocal Duet: Adult Patricia Hamilton, Glenrothes / Eleanor Hubbard, Kirkcaldy
405 Woodwind (Advanced) Caitlin Sinclair, Craigrothie
406 Woodwind (Open)/td>        Rhiannon Bates, Crail
502 Brass (Introductory) Stuart Reekie, Glenrothes & Georgia Adamson, Buckhaven (joint)
503 Brass (Elementary) Caitlin Owens & Sarah Morgan, both Dalgety Bay (joint)
801 Adult Choir S.A.T.B. The Kinghorn Singers, Kirkcaldy
803 Female Voice Choir Beath Singers, Cowdenbeath
911 Primary School Choir St Columba's PS, Cupar
912 Primary School Choir (Scots Songs) McLean PS, Dunfermline
913 Primary School Choir (Hymn/Religious Song Singing)l Pittencrieff PS, Dunfermline
942 Secondary School String Orchestra Madras College, St Andrews
943 Secondary School Woodwind Ensemble Inverkeithing HS, Inverkeithing
944 Secondary School Brass Ensemble (Orchestral/Brass Band) Woodmill HS, Dunfermline
945 Secondary School Orchestra Auchmuty HS, Glenrothes
946 Secondary School Wind Band Auchmuty HS, Glenrothes
 
Friday 3rd February
 
214 Gilbert & Sullivan Bryan McGlashan, Thornton
215 Light Opera/Musicals: 18 & under Nicola Ferguson, Kirkcaldy
225 Female & Male Vocal: 18 & under) Helen Lee, Ceres
226 Female & Male Vocal: Adult Judith Turner, Newmills
228 Male Vocal Bryan McGlashan, Thornton
672 Clarsach (Introductory) Ellenor Waddell, St Andrews
674 Clarsach (Intermediate) Amy Blair, Dunfermline
 
Thursday 2nd February
 
313 Piano (Intermediate) Matthew Gray, Glenrothes
323 Piano Duet (Intermediate) Liv Darge, Wormit / Megan Pettegree, St Andrews
635 Strings (Open) Joanna Stark, Newport-on-Tay
651 Strings Ensemble Ferryport Quartet, Tayport
662 Solo Guitar (Introductory) Rosie Randall, Glenrothes
663 Solo Guitar (Elementary) Kerr Lambert, Dunshalt
664 Solo Guitar (Intermediate) Mathew Hayhow, Anstruther
665 Solo Guitar (Advanced) Lewis White, Pitlessie
 
Wednesday 1st February
 
311 Piano (Introductory) Jill Clelland, Leven
312 Piano (Elementary) Paul Mathers, Leven
314 Piano (Advanced) Alisdair Robertson, Kingskettle
315 Piano (Open) Caroline Graham, Kirkcaldy
321 Piano Duet (Introductory) Victoria Adamson / Anne Ashworth, both Anstruther
324 Piano Duet (Advanced) Amanda Bowman / Jack Mills, both Anstruther
613 Violin and Viola (Intermediate) Maxwell Wilson, Kirkcaldy
634 Strings (Advanced) Zakia Fawcett, Newport-on-Tay
643 String Duet (Intermediate) Cameron Adamson / Cara Dunion, both Markinch
644 String Duet (Advanced) Sadie Joy Malan / Molly Frawley, both Burntisland
645 String Duet (Open) Megan Pettegree / Elisabeth Flett, both Tayport
 
Tuesday 31st January
 
403 Woodwind (Elementary) Rebecca Scobie, Glenrothes & Elliot Gourlay, Kennoway (joint)
404 Woodwind (Intermediate) Robyn Davies, Dalgety Bay
920 Primary School Recorder Duet St Columba's PS, Cupar
921 Primary School Recorder Group (Descant Recorder) St Columba's PS, Cupar
922 Primary School Recorder Ensemble (Any Combination) St Columba's PS, Cupar

Share this!